Zprávy hlášené v místním rozhlasu

Hlášení místního rozhlasu dne 2. 3. 2021

Obecní úřad oznamuje, že ve čtvrtek dne 4. března bude od 12 hodin provoz úřadu omezen. Nebude možné přihlásit se k trvalému pobytu, ověřit podpis či listinu, nebo vyřídit žádosti Czech POINT.

Zastupitelstvo obce schválilo pro rok 2021 poskytnutí dotace na obnovu fasád domů a na akumulaci využití srážkové vody. Žádosti se přijímají od 1.3. do 15.3.2021 na obecním úřadě. Bližší informace na úřední desce obce.

Zahradnictví U Ryšánů na ulici Syrovická nabízí sazenice salátu a zelenou zahradní majoránku. Otevřeno má denně.

Cukrárna na ulici Ježkov nabízí pizzu, minutky, zákusky a čepované pivo s sebou.

Zubní lékařka ve Střelicích MUDr. Smíšková oznamuje, že má dovolenou ve dnech 25.2. – 26.2. 2021. Zastupující lékař pro akutní pacienty po předchozí telefonické domluvě je MUDr. Lenka Pícková, Lena Dent s.r.o., Střelice, Tel: 777 545 385.

Obecní knihovna má otevřeno výdejní okénko v běžné provozní době knihovny.

Úřední hodiny obecního úřadu jsou opět podle běžného provozu a to pondělí a středa od 8 do 17 hodin a úterý a čtvrtek od 8 do 15 hodin, všechny dny s polední přestávkou od 12 do 13 hodin. V pátek je pro veřejnost zavřeno.

Poplatky za komunální odpad a psy můžete uhradit bankovním převodem nebo hotově nebo kartou na pokladně Obecního úřadu Ořechov. Poplatek za komunální odpad je ve výši 400 Kč za osobu, děti do 10 let jsou automaticky osvobozeny. Poplatek za psa je 100 Kč v rodinném domě a 300 Kč v bytě. Splatnost poplatků je do konce března.

Jihomoravský kraj aktivuje bezplatnou linku 800 129 921. Na tomto čísle se mohou k očkování proti koronaviru registrovat obyvatelé JM kraje ve věku 80+. Linka je dostupná v pracovní dny od 8 do 16 hodin. Ke stejnému účelu slouží i celostátní linka 1221. K registraci slouží také webový portál crs.uzis.cz. Ti, kterým zdravotní stav osobní registraci neumožňuje, mohou požádat o asistenci své příbuzné nebo obecní úřad.

Charitní pečovatelská služba, která je součástí Oblastní charity Rajhrad, je k dispozici lidem, kteří potřebují pomoci s péčí o svou osobu. Pečovatelky mohou pomoci s celkovou hygienou, podat jídlo a umýt nádobí, vypomoci s běžným úklidem nebo jen dohlédnout, zda člověk se zhoršenou pohyblivostí neupadl. V této složité době, kdy se zvláště starším lidem doporučuje trávit co nejvíce času v bezpečném domácím prostředí, může někomu obstarání nákupu a běžných pochůzek, jako je například vyzvednutí léků v lékárně přijít vhod. V případě zájmu se můžete obrátit na Mgr. Lenku Krutinovou, vedoucí terénní pečovatelské služby – tel. č. 731 124 470, E-mail: lenka.krutinova@rajhrad.charita.cz.
Pošta Ořechov má otevírací dobu: pondělí a středa od 10 hod. do 18 hodin, úterý, čtvrtek a pátek od 8 do 16 hodin. Každý den je přestávka od 12 do 13 hodin.

Na obecním úřadě je možné zakoupit publikaci Ořechovské farnosti od roku 1900 (150 Kč) a obrazovou encyklopedii Šlapanice a okolí Brna (200 Kč).

Obec Ořechov informuje občany, že také pro letošní rok vyčlenila v rámci participativního rozpočtu část rozpočtovaných peněz, aby o jejich využití mohli rozhodnout občané společně se svými volenými zastupiteli. Občané mohou podávat návrhy, co by se za tyto peníze mohlo v obci vylepšit. Podrobná pravidla včetně podání návrhu a podpisového archu naleznete na webových stránkách obce v aktualitách s názvem Participativní rozpočet. Termín přijímání Návrhů je stanoven na období od 1. 2. do 31. 3.