Anenský mlýn

Býval umístěn ve výhodné poloze nedaleko cesty mezi Ořechovem a Střelicemi, v místě, které se dodnes značí jako „Na Závisti“. Od Šafránkova mlýna je to podél říčky asi kilometr. Tato pozice mu dávala značnou šanci k prosperitě.
Jak už bylo zmíněno, vrchností, které mlýn patřil od roku 1369, byl klášter sv. Anny v Brně, který mlýn od předchozího majitele (Jenče z Lomnice) koupil spolu s částí dnešního Ořechova.

Mlýn patřil do katastru obce Ořechovičky, podle toho byl také místně nazýván mlýnem Ořechovičským nebo Obravským. Podobně jako Kartouzský, byl i tento mlýn, stejně jako jiné nemovitosti, v rámci Josefinských reforem v roce 1784 prodán do vlastnictví uživatelům.
Mezi mlynáře v historii tohoto mlýna patřili např. Mikuláš Folauf (1663), Tobiáš Porč (1695), Jiří Volf (1708), další jména jsou Reichel, Kolovrátek, Tulla, až v roce 1836 přicházejí ke slovu mlynáři Černohorští, podobně jako na vedlejším mlýně Kartouzském.

Mlynář Jiří Volf je dodnes znám tím, že v roce 1709 postavil na Červeném vrchu dřevěný kříž, a později (1852) byla na tomto místě vystavěna kaple zasvěcená sv. Pelegrinovi.
Od mlynáře Černohorského odkoupil mlýn okolo roku 1938 stejný zájemce, jako mlýn Spálený, pan Zdeněk Ondráček, který i tento mlýn plánoval předělat na textilní provozovnu. Stejně jako ve Spáleném mlýně se z důvodu okupace a války tento plán neuskutečnil. Mlýn dál pracoval jako mlýn na obilí a v době války byl znám jako významný dodavatel mouky na „černý trh“, za což byl majitel okupačními orgány zatčen, avšak podobně jako mlynář radostický zachráněn díky profesním vztahům mezi mlynáři.

V roce 1949 už mlýn s mlynářskou činností skončil a postupně byl přebudován na obytné stavení pro rodinu. Když se pak propadla střecha mlýnice a všechno bylo napadeno dřevomorkou, majitelé se rozhodli původní mlýn zbourat a pozemek využít pouze pro bydlení.

V současné době už mlýnské budovy prakticky neexistují, původní je pouze zeď, kolem níž se prochází dále ke mlýnu Novému, po pravé straně s prostými dveřmi, na nichž bývá zavěšen věneček z obilí a bylin.
Na nejnovějších mapách už také toto stavení nemá označení Anenský mlýn. Patří tedy dnes mezi mlýny zaniklé funkčně i stavebně.