Přírodní park Bobrava

Přírodní park Bobrava je obecně chráněné území na ploše 30,90 km², vyhlášené 1. ledna 1982 v okrese Brno-venkov. Park leží asi 13 km západně od Brna na zalesněném území mezi obcemi Ořechov, Střelice, Omice, Popůvky Tetčice, Troubsko, Neslovice, Hlína, Silůvky, Prštice a Radostice, v okolí středního toku říčky Bobravy ve střední části Bobravské vrchoviny. Na území parku se nenachází žádné trvalé sídlo (pouze několik samot). Průměrná nadmořská výška je přibližně 400 m, přičemž nejvyšší body se nacházejí v jeho západní části nedaleko obcí Hlína (461 m) a Neslovice (452 m), nejnižší místo je dno údolí Bobravy u Anenského mlýna (250 m) ve východní části parku.

Přes park prochází několik turistických a cyklistických stezek (okruh přírodním parkem Bobrava). Park je dobře přístupný díky husté železniční síti – železniční zastávky se nacházejí v obcích Střelice, Omice, Tetčice, Silůvky a Radostice. Do ostatních míst zajíždějí autobusy IDS JMK.

V údolí řeky Bobravy se dochovaly fragmenty dřívějších vodních mlýnů (např. Radostický, Spálený, Anenský, Šafránkův). Na vrchu Bučín (444 m) lze nalézt nepatrné zbytky středověké tvrze připomínané již v roce 1349.