Český svaz včelařů, z.s. ZO Ořechov

Prvním nám známým včelařem v Ořechově byl v druhé polovině 19. století rolník Matěj Macíček. V roce 1888 přišel do Ořechova nadučitel místní školy, a již zkušený včelař František Kyselka, který v roce 1911 spolu s páterem Františkem Blahou založili Včelařský spolek pro Ořechov a okolí. Včelaři se věnují především péči o včelstva, nezapomínají však ani na péči o krajinu a společenské a kulturní vyžití členů i ostatních obyvatel obce. Pravidelně se účastní výsadby zeleně v katastru našich obcí, především však v Ořechově.

V roce 2016 byl, díky iniciativě přítele Josefa Brabence, starosty obce Ořechov, vybudován v prostoru bývalé školní zahrady včelařský areál. V areálu je klubovna a technické zázemí pro včelaře a především včelařské kroužky mládeže. Do ZO Ořechov patří obce Ořechov, Hajany, Želešice, Moravany, Nebovidy, Mělčany a Bratčice.

Předseda:

Ing. Tomáš Salnek